فروشگاه پارت پنوماتیک ابزاربادی

فهرست مطالب :

دسته بندی انواع کمپرسور باد

کمپرسورهای باد را می‌توان در مجموع به ۳ دسته تقسیم بندی کرد:

دسته بندی انواع کمپرسور باد:

 • کمپرسورهای دینامکی یا همان چرخشی
 • کمپرسورهای جابجایی مثبت

البته گفتنی است که برای دسته بندی‌ کردن انواع کمپرسور باد معیارهای دیگری مانند نوع خنک کنندگی، نوع روغن و … هم وجود دارد، اما ما این روش را برای دسته بندی کمپرسورهای باد در نظر گرفتیم.

۱. کمپرسورهای دینامیکی

در بخش‌هایی از صنعت که به فشارهای کم و دبی بالا نیاز است از کمپرسورهای دینامیکی استفاده می کنند. کمپرسورهای دینامیکی در ۲ مدل زیر ساخته می‌شوند.

 • گریز از مرکز
 • توربینی

البته گفتنی است که به کمپرسورهای باد گریز از مرکز شعاعی هم گفته می‌شود. همچنین کمورسورهای توربینی جریان محوری هم نامیده می‌شود. همچنین از ویژگی‌های بارز در کمپرسورهای دینامکی این است که انتقال انرژی به سیال به صورت دائمی انجام می‌شود. دسته بندی انواع کمپرسور باد

کمپرسور گریز از مرکز

یکی از انواع کمپرسور باد همین گریز از مرکز است که در سال‌های اخیر به میزان قابل توجهی در بخش‌های مختلف صنعت مورد استفاده قرار گرفته‌اند. به همین ترتیب که استفاده از آن‌ها افزایش داشته است اندازه این کمپرسورها کوچکتر و وزن آن‌ها هم کمتر شده است. از مزایای این کمپرسورها فشار بار کم بر روی فوندانسیون است که هزینه‌ها و اندازه فوندانسیون مورد نیاز برای کمپرسورهای باد گریز از مرکز را تا حد امکان کاهش داده است. گفتنی است که این کمپرسورها به طور عموم برای دبی‌های ۱۷۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰۰ متر مکعب بر ساعت به کار می‌روند.

با توجه به توضیح بالا می‌توان فهمید که کمپرسورهای گریز از مرکز برای دبی‌های پایین مقرون به صرفه نیست و در این بخش نتوانسته توجه لازم را به دست آورد. اما این مدل از کمپرسورها برای فشرده سازی هوا در حجم بالا عمل‌کرد قابل قبولی دارند و دارای فشار نسبی کمی هستند. برای ایجاد نیروی فشرده شده در کمپرسورهای گریز از مرکز از یک چرخ پروانه‌ای کوچک استفاده می‌شود؛ این مدل از کمپرسورها بیستر در چیلرها استفاده می‌شوند. از مزیت‌های دیگر کمپرسورهای گریز از مرکز، طراحی ساده و کم تحرکی اجزا است.

برای آشنا شدن با عمل‌کرد کمپرسورهای گریز از مرکز بهتر است بدانیم که یک چرخ پروانه‌ای برای به کارگیری نیروی گریز از مرکز درون یک اتاقک پیچشی، از هوای سرد استفاده می‌کند. هوای سرد از طریق یک ورودی به داخل چرخ پروانه‌ها کشیده می‌شود. به این ترتیب نیروی چرخ‌های پروانه‌ای در خروجی هوای سرد قرار می‌گیرد. هوایی که سرد شده است به عنوان یک نیرو در برابر شیارهای پیچش است.

کمپرسورهای جریان محوری

دلیل نام‌گذاری این کمپرسورها جریان گاز درون کمپرسور است که به موازات محور گردنده انجام می‌شود. این مدل از کمپرسورها از تعدادی روتور و استاتور ساخته شده است. روتورها به شفت متصل هستند و حرکت می‌کنند اما استاتورها در جای خود به صورت ثابت قرار دارند. استاتور را ثابت نگه داشته‌اند تا بتواند کار افزایش فشار و باگشت جریان از فرم مارپیچ را به موازات محور انجام دهد.

به این شکل با عبور گاز از درون کمپرسور سرعت آن را به شکل متناوب کم و زیاد می‌کند. با بالا رفتن سرعت، انرژی جنبشی گاز زیاد می‌شود و با کم شدن سرعت انرژی جنبشی مبدل به فشار می‌شود. وجود جریان پیوسته در این کمپرسورها موجب شده تا بتوانند گاز متراکم را در حجم بالایی تولید کنند و به این ترتیب راندمان آن‌ها بالا رود.

۲. کمپرسورهای کمپرسورهای جابجایی مثبت

از دیگر انواع کمپرسور باد نوع جابه‌جایی مثبت آن است. این نوع از کمپرسورها انواع مختلفی دارند که تلمبه بادی برای باد کردن چرخ‌های دوچرخه و توپ فوتبال از ساده‌ترین آن‌ها است. عمل‌کرد اغلب کمپرسورها از ساده تا پیچیده تقریبا به همین شکل است. این عمل‌کرد به این شکل است که هوا بعد از وارد شدن به سیلندر به وسیله یک پیستون متحرک فشرده سازی می‌شود. اما به طور کلی کمپرسورهای جابه‌جایی مثبت ابتدا اقدام به حبس کردن میزان معینی از گاز یا هوا می‌کنند و بعد از آن با کاهش فضا حجم گاز را فشرده و متراکم شود.

کمپرسورهای روتاری

کمپرسورهای روتاری خود به چند بخش تبدیل می‌شوند و دارای انواع کمپرسور باد هستند. در این نوع از کمپرسورها برای تولید هوا یا گاز متراکم از جابه‌جایی چرخان اجزا استفاده می‌شود. کمپرسورهای روتاری دارای چند دسته هستند که در ادامه به طور کامل آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

۱. کمپرسورهای لوب چرخشی

عمل‌کرد این نوع از کمپرسورها با قرار گرفتن گاز یا هوا در ورودی شکل می‌گیرد و بعد از آن موتور الکتریکی لوب‌ها را به چرخش در می‌آورد؛ البته لازم به ذکر است که این چرخش در جهت عکس است. بعد از آن هوایی که بیت لوب و بدنه گیر افتاده است به طرف خروجی می‌رود و کم‌کم فشار آن کاهش می‌یابد. هرچه تعداد لوب‌ها افزایش پیدا کند راندمان کاری آن هم بالاتر می‌رود. البته گفتنب است که قیمت آن هم افزایش می‌یابد.

۲. کمپرسورهای لوب مارپیچی

این نوع کمپرسورها هم دارای روتور هستند که شبیه بودن این روتورها به پیچ باعث نام گذاری آن‌ها شده است. البته این کمپرسورها را هم می‌گویند. نحوه کار این کمپرسورها این است که هوا بین لوب‌های مارپیچ که درون یک‌دیگر می‌پیچند و بدنه کمپرسور حبس می‌شود. به همین ترتیب با چرخش لوب‌ها هوا به جلو رانده می‌شود تا به خروجی نزدیک‌تر شود؛ این نزدیک‌تر شدن با دریافت بیشتر انرژی همراه است که منجر به فشرده شدن هوا در خروجی می‌شود. اما موضوع مهم در این از کمپرسورها فاصله کم لوب‌ها و بدنه است؛ برای جلوگیری از نشت هوا در کمپرسورهای اسکرو از روغن استفاده می‌شود که توانایی روانکاری را دارد به همین دلیل این مدل از کمپرسورها به دو دسته روغنی و بدون روغن دسته بندی می‌شوند.

کمپرسورهای بدون روغن

در این مدل از کمپرسورهای لوب مارپیچی از روغن برای روانکاری و پوشش دادن فاصله بین لوب و بدنه استفاده نمی‌شود. در این مدل از کمپرسورها از مواد دیگری مانند گرافیت برای بخش‌هایی که با  یکدیگر درگیر هستند استفاده می‌شود. این کار باعث می‌شود تا در خروجی هوای کمپرسور هیچ گونه روغنی وجود نداشته باشد.

کمپرسورهای روغنی

یکی از انواع کمپرسور باد مدل روغنی آن است که در بخش‌های متحرک مانند قسمت مارپیچی از روغن استفاده می‌کنند. استفاده از روغن در کمپرسورهای لوب چرخشی باعث می‌شود تا لوب و بدنه با یکدیگر اصطکاک نداشته باشند روانکاری آن‌ها از طریق روغن کاری انجام شود.

۳. کمپرسورهای تیغه لغزشی

یکی دیگر از انواع کمپرسور باد تیغه لغزشی است که در گروه روتاری دسته بندی می‌شود. نحوه قرار گرفتن تیغه لغزشی موتور بیرون از مرکز محور و درون سیلندر است. بر روی این کمپرسور تیغه‌های چرخشی قرار گرفته است باعث پارد شدن هوا یا گاز به داخل کمپرسور می‌شود، به این ترتیب هوا بین تیغه‌ها و بدنه کمپرسور گیر می‌افتد. بعد از این با چرخش پره‌ها هوا به سمت خروجی می‌رود و با کم شدن فاصله بین تیغه‌ها و بدنه فشار بر روی هوای به دام افتاده کمتر می‌شود.

۴. کمپرسورهای رینگ مایع

این نوع کمپرسورها بیشتر برای سیالاتی به کار می‌رود که دارای ترکیبی از مایع و گاز است. به همین دلیل یکی از مکان‌هایی که بیشترین استفاده از این نوع کمپرسورها را دارد پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها است. بدنه کمپرسورهای رینگ مایع به شکل تخم‌مرغی ساخته شده است و در آن از پره‌های فنجانکی استفاده شده است. لازم به ذکر است قبل از شروع به کار کمپرسور رینگ مایع باید آن را توسط یک مایع که به طور عموم آب است آب بندی کنید.

کمپرسورهای رفت و برگشتی

همان‌طور که از اسم این نوع کمپرسور مشخص است اساس کار آن را رفت و برگشت پیستون یا دیافراگم شکل می‌دهد. رفت و برگشت باعث تغییر فضا می‌شود و با افزایش حجم فضای کافی برای ورود هوا یا گاز فراهم می‌شود و بعد از آن با کاهش حجم روبرو خواهیم شد که فضای موجود را کم می‌کند تا هوای موجود درون کمپرسور تحت فشار قرار گیرد تا گاز متراکم و با فشار تولید گردد. میزان گاز فشرده شده در کمپرسورهای رفت و برگشتی به طور مستقیم با تعداد کورس‌های کمپرسور در ارتباط است.

۱. کمپرسورهای رفت و برگشتی پیستونی

. در این نوع کمپرسور یک پیستون درون سیلندر قرار دارد که با انجام رفت و برگشت منجر به تغییر میزان حجم کمپرسور می شود. افزایش حجم فضا را برای ورود هوا یا گاز ایجاد می‌کند و کاهش حجم هم منجر به ایجاد فشار برای متراکم کردن گاز یا هوای درون کمپرسور می‌شود.

۲. کمپرسورهای رفت و برگشتی دیافراگمی

یکی دیگر از انواع کمپرسور باد که عمل‌کردی شبیه به نوع پیستونی دارد کمپرسور دیافراگمی است. در این کمپرسور یک دیافراگم درون سیلندر قرار دارد و تغییر حجم درون آن توسط رفت و برگشت یک دیافراگم صورت می‌گیرد. همچنین کنترل وارد شدن و خارج شدن هوا به داخل سیلندر را شیرهای اتوماتیکی بر عهده دارند که اساس کار آن‌ها اختلاف فشار است. از این کمپرسورها بیشتر در پمپ‌های بنزین استفاده می‌کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کاربرد کمپرسورهای پیستونی و اسکرو

برای آگاهی بیشتر در مورد تفاوت کمپرسور اسکرو و پیستونی بهتر است در ابتدا با کاربرد آن‌ها آشنا شویم.

۱. کاربرد کمپرسور اسکرو

به دلیل کیفیت بالایی که کمپرسورهای اسکرو در تولید هوای متراکم دارند به مراتب بیشتر از کمپرسورهای دیگر در صنعت استفاده می‌شوند؛ لازم به ذکر است که کمپرسورهای اسکرو در بخش‌های مختلف صنعت استفاده می‌شود و کمتر مصارف غیر صنعتی دارد. کمپرسورها به دو دسته یک پیچه و دو پیچه تقسیم بندی می‌شوند؛ کمپرسورهای دو پیچه از توان و قدرت بالاتری در تولید هوای متراکم برخوردار هستند به همین دلیل هم در بخش‌های مختلف صنعت که به فشار هوای بالا نیاز دارند بیشتر استفاده می‌شود و این یک تفاوت کمپرسور اسکرو و پیستونی است.

کمپرسورهای اسکرو را به دو نوع خشک و روغنی هم دسته بندی می‌کنند که هر کدام از آن‌ها در بخش‌های متفاوتی از صنعت استفاده می‌شوند. در صنایع غذایی و بداشتی بیشتر از کمپرسور خشک استفاده می‌کنند؛ زیرا کمپرسورهای روغنی ممکن است در هنگام تولید باد، در خروجی خود روغن را هم به همراه داشته باشند. هرچند که استفاده از کمپرسورهای خشک هیچ‌گونه محدودیتی در صنایع مختلف ندارد، اما لازم به ذکر است که به غیر از صنایع غذایی و بهداشتی، استفاده از کمپرسورهای روغنی رایج‌تر از نوع خشک آن رایج‌تر است.

دلیل محبوبیت کمپرسورهای روغنی در برابر خشک هم اصطلاک پایین قطعات داخلی آن نسبت به خشک است؛ کاهش اصطلاک و جریان داشتن همیشگی روغن درون کمپرسور منجر به طولانی‌تر شدن عمر دستگاه می‌شود. گفتنی است که روغن می‌تواند از بالا رفتن دما و حرارت در کمپرسور جلوگیری کند که آسیب دیدگی دستگاه در برابر گرما را کاهش می‌دهد.

برای درک بهتر تفاوت کمپرسور اسکرو و پیستونی باید موارد استفاده کمپرسور اسکرو را بدانیم.

 • در صنایع تولیدی مانند: خودرو سازی، تولید ابزارآلات صنعتی، لوازم خانگی و …
 • در بخش صنایع فرآوری مانند: شیمی، پتروشیمی، معدن، غذایی و ..
 • در صنعت حمل و نقل به ویژه صنایع دریایی و ریلی کاربرد دارد.
 • بخش‌های مختلف تأسیسات مانند صنایع گاز
 • بخش‌های نظامی مانند صنایع دفاعی

۲. کاربرد کمپرسور پیستونی

یک تفاوت کمپرسور اسکرو و پیستونی این است که نوع پیستونی به مراتب از اسکرو قدیمی‌تر و در بخش‌های کوچک صنعت به مراتب کاربرد بیشتری دارد  بیشتر برای کارهای کوچک اما با فشار بالا استفاده می‌کنند. از جمله کاربردهای این کمپرسور در واحدهای کوچک صنعتی مانند بسته بندی، تولید بطری‌های آب و نوشابه و … که فشار آن‌ها تا ۳۰ الی ۴۰ بار است استفاده می‌شود. نحوه استفاده از این کمپرسورها به صورت دوره‌ای است زیرا به سیستم خنک کننده مجهز نیستند و نمی‌توانند به طور مداوم کار کنند و این یک تفاوت کمپرسور اسکرو و پیستونی است.

در بخش‌هایی که به دبی کم اما فشار زیاد مورد نیاز است کاربرد کمپرسور پیستونی به خوبی خود را نشان می‌دهد. همچنین در صنایع تبرید و تهویه در ظرفیت‌های ۱۸۰۰۰ به بالا می‌توانید به عنوان یک کمپرسور مناسب از نوع پیستونی آن استفاده کنید. تجربه و سابقه عمل‌کرد عالی کمپرسورهای پیستونی در مناطق گرمسیر باعث شده در جنوب کشور برای کولرهای گازی خود از این کمپرسورها استفاده کنند؛ این یک تفاوت کمپرسور اسکرو و پیستونی است که در مناطق گرمسیر به وضوح می‌توان آن را دید.

کمپرسور پیستونی بیشتر در مشاغل زیر به کار می‌روند.

 • در انواع کارگاه‌هایی مانند چوب و …
 • گاراژها و تعمیرگاه‌های خودرو
 • کسب و کارهای کوچک
 • کارهای ساختمانی و انواع ساخت و ساز
 • کارهای مربوط به نقاشی و زنگ آمیزی

مزایای کمپرسور اسکرو نسبت به کمپرسور پیستونی

برای مقایسه کمپرسور اسکرو و پیستونی با یک‌دیگر بهتر است که مزایای هر کدام از این کمپرسورها را نسبت به یک‌دیگر بدانیم. به همین دلیل در این بخش تصمیی داریم تا مزیت کمپرسورهای اسکرو نسبت به پیستونی را برای شما بیان کنیم.

 • اولین مزیت کمپرسور اسکرو نسبت به نوع پیستونی آن، در مصرف انرژی است. کمپرسورهای پیستونی ۲۵ الی ۳۰ درصد کمتر از نوع اسکرو بازدهی دارند.
 • کمپرسورهای پیستونی به علت رفت و برگشتی که در مکانیزم خود دارند از لرزش و صدای بیشتری نسبت به کمپرسور اسکرو برخوردار هستند.
 • ساختار پیچی در کمپرسور اسکرو منجر به کوچکتر شدن محصول نهایی نسبت به کمپرسور پیستونی است.
 • در کمپرسورهای اسکرو به علت ساختار و وجود داشتن روغن در آن اصطلاک به مراتب پایین‌تر و عمر قطعات به مراتب بیشتر از کمپرسور پیستونی است.
 • کمپرسورهای اسکرو به علت داشتن سیستم load / unload از مخزن کوچکتری نسبت به مدل پیستونی برخوردار هستند؛ به همین دلیل هزینه تولید مخزن در کمپرسور پیستونی بالاتر است.
 • برای افرادی که تصمیم دارند در بخش‌های صنعتی که با حجم بالای ۲۰۰۰ لیتر سروکار دارند کار کنند؛ کمپرسور اسکرو یک گزینه بسیار مناسب است، زیرا هزینه نگهداری آن نسبت به پیستنونی پایین‌تر است.
 • کمپرسورهای اسکرو قابلیت شبکه شدن را دارند که این قابلیت می‌تواند منجر به کاهش مصرف انرژی منجر شود.
 • سیستم کنترلی در کمپرسورهای اسکرو به مراتب ساده‌تر و مطمئن‌تر از کمپرسور پیستونی است. به همین دلیل تمام عمل‌کرد کمپرسور تحت کنترل کاربر است.
 • کمپرسورهای پیستونی به علت نداشتن فن و سیستم خنک کننده به صورت دوره‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند که این مشکل در کمپرسورهای اسکرو وجود ندارد و کمپرسور توانایی کار به صورت مداوم را دارد.
 • از دیگر مزایای داشتن سیستم خنک کننده در کمپرسورهای اسکرو، وجود هوای خنک در خروجی کمپرسور است. به این شکل کار رطوبت گیری به خوبی انجام می‌شود.
 • خروجی هوا در کمپرسورهای اسکرو به میزان بالایی دارای کیفیت است. برای باقی ماندن کیفیت بالای هوای خروجی فقط کافی است که فیلترهای موجود را به موقع تعویض کنید.
 • کمپرسورهای اسکرو به علت مکانیزمی که دارند دچار رسوب گیری و در نتیجه مشکلات ناشی از آن نمی‌شوند؛ به همین دلیل کیفیت عمل‌کرد آن همیشه ثابت است.
 • عمل‌کرد مناسب سیلندرها در کمپرسورهای اسکرو، یک تفاوت کمپرسور اسکرو و پیستونی است که منجر به عمر طولانی سیلندر و کاهش میزان روغن در خروجی است.

مزایای کمپرسور پیستونی نسبت به کمپرسور اسکرو

بدون شک در مقایسه کمپرسور اسکرو و پیستونی مزایای کمپرسور پیستونی هم ارزش‌هایی دارد که توانسته در بین کاربران در بخش‌های کوچک صنعت و به خصوص سیستم‌های سرمایشی جایی برای خود دست و پا کنند. به همین دلیل بهتر است که تفاوت کمپرسور اسکرو و پیستونی را بیشتر بدانیم و از مزیت‌های کمپرسور پیستونی نسبت به اسکرو با خبر شویم تا انتخاب بهتری برای کار خود داشته باشیم.

 • اولین و شاید یکی از مزیت‌های مهم در کمپرسورهای پیستونی قیمت مناسب و پایین‌تر آن‌ها نسبت به کمپرسور اسکرو است.
 • در صورتی که کار شما با کمپرسورهایی که حجم آن‌ها از ۲۰۰۰ لیتر کمتر است راه خواهد افتاد، کمپرسور پیستونی را انتخاب کنید؛ زیرا هزینه‌های نگهداری آن به مراتب کمتر از کمپرسور اسکرو است.
 • یکی از مزیت‌های بزرگ در کمپرسورهای پیستونی قابلیت تراکم کنندگی چند گاز به صورت هم زمان است که در کمپرسورهای دیگر وجود ندارد.
 • در صورتی که کمپرسور شما چند پیستون داشته باشد می‌توانید از هر سیلندر برای متراکم کردن یک گاز استفاده کنید

 

انواع کپرسور پیستونی

کمپرسورها را در بر اساس معیارهای مختلف دسته بندی می‌کنند که کاربران بر اساس نیاز خود می‌توانند کمپرسور پیستونی مورد نظر خود را انتخاب کند.

 • نحوه قرار گرفتن محور سیلندرها در کمپرسور پیستونی یکی از معیارهای دسته بندی است. این سیلندرها به شکل افقی و قائم قرار می‌گیرند. ( V شکل و مایل)
 • تراکم یکی دیگر از معیارهای دسته بندی در کمپرسور پیستونی است. کمپرسور یک مرحله‌ای، دو مرحله‌ای و سه مرحله‌ای
 • تعداد سیلندرها یک معیار برای دسته بندی هستند. یک سیلندر یا چند سیلندر
 • سیلندر و کارتر از دیگر بخش‌های کمپرسور هستند که به صورت ترکیبی و انفرادی استفاده می‌شوند.
 • میل لنگ و شاتون از دیگر عوامل دسته بندی هستند که منجر به شکل گیری کمپرسور با واسطه و بدون واسطه می‌شود.
 • تعداد حفره‌های کارگر از دیگر معیارهای دسته بندی است.

دسته بندی کمپرسور پیستونی از نظر برودتی

 • ریز : ۳۰۰ کیلو وات در ساعت
 • کوچک: ۳ تا ۲۰ هزار کیلو وات در ساعت
 • بزرگ: بیش از ۹۰ هزار کیلو کالری در ساعت

اجزای کمپرسور پیستونی

تجهیزات صنعتی از قطعات مختلفی تشکیل شده است که برای استفاده صحیح‌تر از آن‌ها بهتر است تا آن‌ها را بهتر بشناسیم. به همین دلیل تصمیم داریم تا اجزای کمپرسور پیستونی را به شما معرفی کنیم.

۱. Air Receiver

این بخش در اصل همان مخزن است. برای ذخیره کردن خوای خروجی مورد استفاده قرار می‌گیرد. فشار کاری این بخش چیزی بین ۸ تا ۱۳ بار است.

۲. Micro Filter

برای این‌که ذرات ریز مانند غبار و دیگر ناخالصی‌ها وارد کمپرسور پیستونی نشود از میکرو فیلتر استفاده می‌کنند که در انواع مختلف به کار برده می‌شود. انواع میکرو فیلتر به شرح زیر است.

 • پری فیلتر
 • میکرو فیلتر اولیه
 • میکرو فیلتر ثانویه
 • میکرو فیلتر سیلیکونی

۳. Dryer Adsorption

از دیگر اجزای کمپرسور پیستونی درایر جذبی است که برای جذب بخار آبی که در مسیر هوای فشرده جریان دارد استفاده می‌شود.

۴. کارتر

کارتر یکی از لوازم کمپرسور پیستونی در کمپرسورهای قائم و V شکل است که مکانیزم میل لنگ، شاتون و روغن کاری را درون آن قرار می‌دهند. به همین دلیل این بخش باید از استحکام بالایی برخوردار باشد زیرا باید نیروی وارد شده از بخش‌های درونی آن را تحمل کند.

۵. سیلندر

یکی دیگر از لوازم کمپرسور پیستونی سیلندر است که از بخش‌های اصلی و مهم آن به شما می‌آید. سیلندرها وظیفه مکش که مهم‌ترین کار در همه کمپرسورها است را برعهده دارد. از دیگر اتفاقات درون سیلندر باید به تراکم رانش مبرد اشار کرد. وظیفه دیگری که سیلندرها دارند تحمل کردن نیروهای وارد شده از فشار گاز، فشردگی رینگ‌ها، فشار مکانیزم میل لنگ و شاتون است

۶. پیستون

یکی از اصلی‌ترین اجزای کمپرسور پیستونی همین قطعه است. پیستون عمل مکش هوا به داخل دستگاه را دارد. در کمپرسور پیستونی از انواع پیستون‌های با واسطه، بدون واسطه و … استفاده می‌شود.

۷. رینگ پیستون

گاز‌های متراکم قابلیت نفوذ به کارتر را دارند، به همین دلیل برای جلوگیری از این اتفاق از رینگ‌های فشار استفاده می‌کنند. همچنین برای جلوگیری از خروج روغن، رینگ‌های روغنی به کار برده می‌شوند. این رینگ‌ها باید بر روی شیارهای خودشان بر روی پیستون که از بخش‌های قرار بگیرند.

۸. واسطه

از دیگر لوازم کمپرسور پیستونی واسطه است که با نام کریسکف هم شناخته می‌شود. برای متصل کردن رابط و شاتون از واسطه استفاده می‌کنند. عمل‌کرد این قطعه به صوت متناوب مستقیم الخط است.

۹. شاتون

برای وصل کردن میل لنگ به پیستون و همچنین اتصال پیستون به واسطه از شاتون استفاده می‌شود. شاتون را به طور عموم از فولاد می‌سازند، البته نوع چدنی آن هم وجود دارد. شاتون دارای دو سر است که یکی از آن‌ها  دارای اتصال ثابت و دیگری دارای اتصال جدا شونده است.

۱۰. میل لنگ

میل لنگ یک محور دوار است که انرژی و قدرت موتور را از طریق شاتون می‌گیرد. در نتیجه این کار باعث حرکت پیستون که در داخل سیلندر است می‌شود. میل لنگ یکی از مهم‌ترین اجزای کمپرسور پیستونی است که استحکام بالای آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

۱۱. سیستم روغن کاری

کمپرسور پیستونی به علت فعالیتی که دارد نیازمند آن است که روغن کاری شود. روغن کاری در این دستگاه به علت گرم شدن و اصطکاک بین قطعات آن است. همچنین روغن کاری می‌تواند به آب بندی بهتر دستگاه کمک کند.

۱۲. سیستم خنک کننده کمپرسور

در هنگام کار لوازم کمپرسور پیستونی دچار اصطکاک می‌شوند. به علاوه این دمای دستگاه هم بالا می‌رود. به همین دو دلیل گفته شده نیاز است تا کمپرسور پیستونی در هنگام کار خنک شود. خنک کردن کمپرسور پیستونی موجب عمل‌کرد بهتر آن و نگهداری بهتر روغن و قسمت‌های روغن کاری شده می‌شود.

نحوه کار کمپرسور پیستونی

مکش، تراکم و تخلیه از عملیات‌های اصلی در نحوه کار کمپرسور پیستونی است. عمل مکش در کمپرسور پیستونی با رفت و برگشت پیستون انجام می‌شود که هم‌زمان با آن، دمش هم صورت می‌گیرد. برای به حرکت درآمدن پیستون‌ها از میل لنگ استفاده می‌شود؛ نیروی مورد نیاز میل لنگ را موتور تأمین می‌کند. هر دوره از رفت و برگشت پیستون‌‌ها از سه حرکت مکش، تراکم و تخلیه شکل گرفته است؛ گازهای وارد شده به کمپرسور به شکل مقطعی است به همین دلیل وجود لرزش در کمپرسور پیستونی امری طبیعی است.

شرایط و موقعیت مبرد که دور پیستون قرار گرفته است، کمپروسورها را به دو نوع یک مرحله و دو مرحله‌ای دسته بندی می‌کند. به این شکل که اگر مبرد فقط در یک طرف پیستون عمل فشرده شدن را انجام دهد به آن کمپرسور تک مرحله‌ای گفته می‌شود. اما در صورتی که تراکم بعد از یک سمت پیستون در سمت دیگر آن هم انجام شد به آن کمپرسور دو مرحله‌ای گفته می‌شود.

لازم به ذکر است که آمپر کمپرسور پیستونی بالا است و جریان زیادی را از برق می‌کشد. به همین دلیل برای بهترین حالت در نحوه کار کمپرسور پیستونی باید از ثبات در منبع انرژی (برق) خود اطمینان حاصل کنید.

کاربرد کمپرسورهای پیستونی

کمپرسور پیستونی توانایی کار کردن در بخش‌های مختلف صنعتی و کارگاهی دارد. از جمله کاربرد این دستگاه‌ها بخش سرمایشی است که آمپر کمپرسور پیستونی هم مانند موتورهای به کار رفته در تولید سردخانه‌ها بالا است. از دیگر کاربردهای کمپرسور پیستونی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • رنگ آمیزی و نقاشی صنعتی
 • کمپرسور پیستونی کولر گازی
 • پنجرگیری‌ها
 • استفاده در کارهای عمرانی، ساختمانی و …

بهترین برند کمپرسور پیستونی

کمپرسور پیستونی بیتزر یکی از بهترین برندهای کمپرسور در ایران است که به شکل باز و نیمه بسته در اختیار استفاده کنندگان کمپرسور قرار می‌گیرد. از دیگر برندهای موجود در بازار کمپرسورها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • دانفوس
 • کوپلند
 • کولترن
 • بوک
 • دورین
 • LG
 • سکاپ

دسته بندی انواع کمپرسور باد

 

اجزای کمپرسور اسکرو

کمپرسور اسکرو یک وسیله صنعتی است که از اجزای مختلفی تشکیل شده است. در ادامه به معرفی اجزای مختلف این دستگاه خواهیم پرداخت.

Air-end .1

Air-end یکی از قسمت‌های اصلی کمپرسور اسکرو نام دارد که نام دیگر آن بخش هواساز است. وظیفه Air-end تولید هوا است.

۲. Motor

موتور کمپرسور اسکرو که یک ماشین الکتریکی است و عامل چرخش روترها به حساب می‌آید. کیفیت بلبرینگ‌ها در عمل‌کرد مناسب موتورها بسیار تأثیرگذار است. همچنین داشتن سیستم ترمیک می‌تواند ایمنی کمپرسور را بالا ببرد.

۳. Air Filter

فیلتر هوا در کمپرسور وظیفه جلوگیری از ورود ذرات به بخش Air-end و روغن را دارد. استفاده از یک فیلتر با کیفیت در کمپرسور اسکرو می‌تواند طول عمر و عمل کرد مفید Air-end را افزایش دهد.

۴. Oil Filter

در کمپرسورهای روغنی باید از فیلتر در بخش‌هایی که روغن به کار می‌رود استفاده کرد. که بالا بودن کیفیت آن در عمل‌کرد کمپرسورهای روغنی از اهمیت بالایی برخوردار است.

۵. Air- Oil Separator

این فیلتر را برای جداسازی هوا و روغن در خروجی می‌سازند. اگر در ساخت کمپرسور اسکرو از یک فیلتر Air- Oil Separator با کیفیت استفاده شود هوای خروجی بدون روغن خواهد بود.

۶. Safety Valve

شیرهای ایمنی شامل سه بخش می‌شوند که ایمنی داخلی و فشار دستگاه را کنترل می‌کنند.

ترانسمیتر

ترانسمیتر یک فشار سنج الکترونیکی است که در صورت افزایش فشار در داخل کمپرسور اسکرو، اقدام به خاموش کردن دستگاه می‌کند.

پرشر سوئیچ

یک سوئیچ یا کلید است که با افزایش فشار کمپرسور آن را خاموش می‌کند.

سوپاپ اطمینان

در صورتی که به هر دلیل دو قطعه قبلی نتوانند به وظایف خود عمل کنند، سوپاپ اطمینان اقدام به خاموش کردن دستگاه می‌کند.

۷. Air- Oil Cooler

این بخش از کمپروسر اسکرو وظیفه دارد تا روغن و شلنگ‌های بخش روغن و هوا را خنک کند. در صورتی که از یک Air- Oil Cooler با کیفیت استفاده شود عمر روغن، فیلتر روغن و شلنگ‌ها افزایش پیدا می‌کند.

۸. تابلو برق

این بخش از دستگاه است شامل یک تابلو برق است که دارای قطعات الکرونیکی بوده و کار کنترل دستگاه را انجام می‌دهد.

 • کلید اتوماتیک
 • – کنتاکتور‌ها
 • بیمتال‌ها
 • کنترل فاز
 • منبع تغذیه
 • ترمینال‌ها

۹. PLC

اگر ایر اند را به عنوان قلب کمپرسور اسکرو بدانیم باید پی‌ال‌سی را مغز دستگاه بدانیم؛ این بخش یکی از اصلی‌ترین اجزای کمپرسور اسکرو است. پی‌ال‌سی یک کامپیوتر صنعتی است که کار کنترل دستگاه را انجام می‌دهد و با داشتن یک نمایشگر وضعیت دستگاه را می‌توانید متوجه شوید.

۱۰. Load and unload control

مکش هوا با فشار زیاد به درون کمپرسور نیاز دارد تا کنترل شود؛ این کنترل توسط کنترل کننده ورودی هوا به هواساز صورت می‌گیرد. برای کنترل آنلودر یک شیر برقی به کار رفته است که در حالت عادی دارای وضعیت صفر منطقی یا بسته است. اما همین شیر برقی در زمانی که جریان هوا برقرار است باز می‌گردد تا مکش هوا صورت گیرد. بعد از رسیدن فشار هوا به میزان مورد نظر دوباره شیر برقی بسته می‌شود.

 

انواع کمپرسور اسکرو

کمپرسور اسکرو در دو مدل یک روتر و دو روتر ساخته می‌شود.

۱. مکپرسور اسکرو یک روتر

در این مدل از کمپرسور اسکرو فقط یک عدد روتر وجود دارد که به علت کم بودن فاصله بین پوسته و روتر ، می‌تواند با قدرت زیاد هوا را به درون کمپرسور بکشد. البته لازم به ذکر است که نیروی لازم برای چرخیدن روتر توسط موتور تأمین می‌شود.

۲. کمپرسور با دو روتر

در این مدل دو روتر وجود دارد که به صورت نر و مادگی و با کمترین اصطکاکی به دور یک‌دیگر می‌چرخند. نیروی مورد نیاز برای چرخش روترها توسط موتور تأمین می‌شود. در این مدل هم فاصله روتر با پوسته کم است.

کمپرسورهای اسکرو در مدل های خشک و روغنی

قبل از این متوجه شدیم که کمپرسورها از نظر روتر به دو شکل ساخته می‌شوند، اما دسته بندی کمپرسورهای اسکرو به شکل روغنی و خشک هم صورت می‌گیرد.

۱. کمپرسور اسکرو مدل خشک یا Oil Free

در این مدل از کمپرسور اسکرو هیچ گونه روغنی استفاده نمی‌شود و کارکرد آن به طور کامل خشک است. نبود روغن در فرآیند تولید هوای فشرده این کمپرسورها موجب شده تا قدرت آن نسبت به مدل همراه با روغن کمتر باشد. خروجی در این کمپرسور ۳ برابر ورودی است یا به عبارت دیگر فشار تولیدی در این دستگاه ۳ بار است.

۲. کمپرسور اسکرو روغنی Oil inject

در این مدل از کمپرسور اسکرو تزریق روغن در روترها و برینگ‌ها به شکل دائم صورت می‌گیرد. وجود روغن در این دستگاه توانسه از بالا رفتن دمای داخلی آن به خوبی جلوگیری کند. توان بالای کمپرسور اسکرو روغنی باعث شده تا کاربرد آن‌ها در صنایع مختلف افزایش یابد. توان خروجی در این مدل چیزی بین ۸ تا ۱۳ بار است یعنی می‌تواند ۸ تا ۱۳ برابر هوایی که در ورودی دارد را در خروجی داشته باشد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
0 علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من
چت واتساپ
چت واتساپ
پشتیبان پارت پنوماتیک
سلام
چطور میتونیم کمکتون کنیم؟

سلام!

شما می توانید با پشتیبان های ما از طریق تلگرام در ارتباط باشید.

چت تلگرام